E-Megara-GR
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΝΕΜ

ΝΕΜ-Ψυχικό 71-48: Η «τανάλια» λειτούργησε ασφυκτικά στην Arena!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η 🔥, η οποία κέρδισε πολύ εύκολα το Ψυχικό με 71-48. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου, ο οποίος επέστρεψε μετά από τρεις εβδομάδες από τις ΗΠΑ, ήταν εντυπωσιακή στο αμυντικό της παιχνίδι και παρόλο που δεν έπιασε υψηλά στανταρ απόδοσης στην επίθεση, είχε τον έλεγχο καθόλη την διάρκεια του αγώνα.

Ακολουθεί «διαβολοβδομάδα» με παιχνίδι την Τετάρτη (16/10, 16:00, Action 24) στην Καισαριανή απέναντι στην επικίνδυνη Νήαρ Ηστ!

Ο αγώνας:

Η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τρίποντα των Πέτρου Γερομιχαλού και Τσούκα προηγήθηκε με 9-2 στο 3’. Ο Δημήτρης Γερομιχαλός έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με συνεχόμενα γκολ-φάουλ έκανε το 19-5 στο 5’. Το Ψυχικό άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη και κατάφερε να μειώσει στους 11, 23-12 με το τέλος της περιόδου.
Η ΝΕΜ είχε κολλήσει επιθετικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Λύση έβρισκε μόνο από τον Δημήτρη Γερομιχαλό για το 28-21 στο 15’. Ο Προίσκος μπήκε στην εξίσωση για την 🔥 και με τρίποντο έκανε το 31-21. Παρά την πίεση που ασκούσε το Ψυχικό, η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου έκλεισε το ημίχρονο στο συν 12, 36-24.
Καλύτερα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο το Ψυχικό, το οποίο μείωσε στους 7, 38-31 στο 23’. Ο Δημήτρης Γερομιχαλός με δύο βολές και ο Πέτρος Γερομιχαλός με τρίποντο έκαναν το 43-31. Οι άμυνες κυριάρχησαν στη συνέχεια με την ομάδα μας να διατηρεί την διψήφια διαφορά, 47-36 στο 28’. Με τους Μπράιαντ και Τάμπε να σκοράρουν διαδοχικούς πόντους, οι κίτρινοι μείωσαν στους 6, 47-41 για να έρθει ο Δ. Γερομιχαλός και με buzzer beater να κάνει το 49-41.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η κλάση του Πέτρου Γερομιχαλού, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και με πόντους από… παντού έκανε το 56-41 στο 34’. Κοκορέλης και Προίσκος μπήκαν στην εξίσωση και η ομάδα μας πήρε την μεγαλύτερη διαφορά, 61-43. Παρά τις πολλές αλλαγές και το rotation του coach, η ομάδα μας αύξησε την διαφορά της, παίρνοντας τη νίκη με 71-48.
Δεκάλεπτα: 23-12, 36-24, 49-41, 71-48
ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος): Βίκτορ 6, Γκάτζιας 5 (1), Δενδρινός, Δ. Γερομιχαλός 15, Αλεξιάδης, Κοκορέλης 5 (1), Προίσκος 8 (2), Τσούκας 8 (2), Τόλιας 4, Σταματογιάννης 2, Κοντόπουλος 3 (1), Π. Γερομιχαλός 15 (3)
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου, Μαργέλης 6, Κουκάς 2, Μπράιαντ 4, Τάμπε 21, Σταυρακούκας 5, Γκόλαντας 2, Αντωνάκης 1, Πολίτης, Δόξας 2, Ναούμης 3 (1)