E-Megara-GR
Uncategorized

Την 15η σερί νίκη η ΝΕΜ, 69-59 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου

Συνέχισε τις νίκες στην πρεμιέρα του Β΄ γύρου η ΝΕΜ νικώντας την Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 69-59, ημίχρονο 40-30 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου βρίσκεται στην προτελευταία θέση του τουρνουά με 2 νίκες και 13 ήττες αλλά κάθε άλλο για ουραγός του ομίλου παρουσιάστηκε.
Καλογυμνασμένη και σταθερή ομάδα, δεν προηγήθηκε ποτέ αλλά ακολούθησε κοντά στο σκορ, έφθασε στο -12 στα τέλη του δευτέρου δεκαλέπτου (37-25) αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πλησίασε στο καλάθι, 46-44 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη.

Στον αντίποδα οι παίκτες της ΝΕΜ φάνηκε να έχουν έλλειψη συγκέντρωσης, μπορεί και να υποτίμησαν τον αντίπαλό τους, και ανάγκασαν τον προπονητή της Γιώργο Μάνταλο να αλλάζει διαρκώς σχήματα.
Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον βηματισμό τους και με εξαιρετική πίεση απελευθέρωσαν τους επιθετικούς οι οποίοι διασφάλισαν τη διαφορά και την νίκη.

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Μελής, Χρόνης
Γραμματεία: Ντεμελής, Χαϊμαλάς, Πάλλας
Γιατρός: Χ. Πέγκος

ΝΕΜ (Μάνταλος, Υφαντής): Κεχρής 3(1), Κοντόπουλος 6(2), Καραΐσκος, Μαρούγκας 15(1), Ζακυνθινός 6, Μπαλάφας 14(2), Στεφάνου, Τσολάκης 10, Δημάκος, Δρακωτός, Καρατζίογλου 3(1), Σιδέρης 12,

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μεσσήνης, Ξηνταβελώνης): Μπακλαβάς, Μανίκας 2, Πολυτάρχου 7, Φωσές 10, Αλεξανδρόπουλος, Άμερσον 5, Γιαννακόπουλος 4, Καράμπελας 19(2), Μπέλλας, Διαμαντής, Κόκκορης, Τσιγγενόπουλος 12(1)

***Την επόμενη, 16η αγωνιστική, η ΝΕΜ υποδέχεται, σε δεύτερο συνεχόμενο αγώνα εντός έδρας, τον ΔΑΣ Δραπετσώνας
***Η νεαροί οπαδοί της ΝΕΜ έδωσαν και πάλι βροντερό παρόν στην εξέδρα και πανηγύρισαν με πολλές αφίσες με τον αριθμό 15 την 15η στη σειρά νίκη της ομάδας.