E-Megara-GR
Uncategorized

2-1 ο Βύζας τον Μίμα στο τοπικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής

Με νικητή τον Βύζαντα, σκορ 2-1 επί του ΑΟ Μίμας, έληξε ο αγώνας της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ ΕΠΣΔΑ στο τοπικό ντέρμπι το οποίο εξελίχθηκε σε αθλητική συνάντηση σε άκρως φίλαθλο πνεύμα και χωρίς εντάσεις. Ο χειμωνιάτικος καιρός και ειδικότερα ο ισχυρός βορειοδυτικός άνεμος εμπόδισαν την διεξαγωγή του αγώνα σύμφωνα με τις δυνατότητες των δύο ομάδων.

Το πρώτο ημίχρονο με ευνοϊκό άνεμο ο Βύζας κυριάρχησε σε όλο το 45λεπτο και πέτυχε το 0-1 στο 42΄ με τον Δρίτσα.
Στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο άνεμος ευνόησε τον Μίμα παίχτηκε πολύ καλύτερο ποδόσφαιρο με περισσότερες ευκαιρίες και δύο γκολ.
Στο 77΄ ο Βλαχοκυριάκος ισοφάρισε ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κλωνάρης έγραψε το τελικό 2-1.

Τα γκολ:

0-1 Στο 42΄ ο Κλωνάρης ξέφυγε προς τα αριστερά της επίθεσης από την ασφυκτική πίεση του Καραμπλάκα και σεντράρησε προς την κορυφή της μεγάλης περιοχής του Μάππα όπου ο Δρίτσας έγινε κάτοχος και χωρίς καθυστέρηση, χωρίς να προλάβει ο αμυντικός του Μίμα να τον πιέσει, έστειλε τη μπάλα στην οριακά δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας

1-1 Στο 77΄ ο Λέζη κατέβηκε από δεξιά από τη γραμμή το κέντρου, σεντράρησε διαγώνια σημαδεύοντας το κεφάλι του  Βλαχοκυριάκου ο οποίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ανδρέου

1-2 Στο 80΄ ο Κλωνάρης με απευθείας χτύπημα φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής νικά το τείχος και τον τερματοφύλακα Μάππα. Η φάση η οποία οδήγησε στο φάουλ-γκολ έδειξε ότι ο Βύζας δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση και αντέδρασε άμεσα.
Ο Δρίτσας κατέβασε τη μπάλα από αριστερά, παράλληλα με τη γραμμή του πλαγίου και τροφοδότησε τον Κλωνάρη ο οποίος ξεκίνησε κάθετη επέλαση προς το κέντρο της εστίας του Μίμα. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ανατράπηκε από τον Καλϊτζή ο οποίος ήταν τελευταίος παίκτης της άμυνας. Για το παράπτωμά του αυτό ο Καλαϊτζής αποβλήθηκε.

Δεν έγιναν πολλές φάσεις στις εστίες των ομάδων αλλά από όσες έγιναν ξεχωρίζουμε τις

6΄ ευθύβολο σουτ του Δρίτσα μπλοκάρει ο Μάπας
18΄ σέντρα ο Ζουμπουρλής, μπλοκάρει σταθερά ο Ανδρέου.
38΄ σέντρα από δεξιά ο Καλαϊτζής, κάτοχος ο Κουφής ο οποίος μόνος από την κορυφή της μεγάλης περιοχής στέλνει τη μπάλα μόλις επάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ανδρέου
47΄ χάνει μοναδική ευκαιρία ο Τζουμάκας στον οποίο στέλνει παράλληλη σέντρα ο Κλωνάρης αλλά στο γυριστό βολέ κάνει τσαφ
49΄ κόλλησε στο τερέν ο Ζουμπουρλής και δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα μέσα στην περιοχή. Πρόλαβαν και τον έκλεισαν οι αμυντικοί του Βύζαντα.
64΄ φάουλ του Καραμπλάκα εξουδετερώνει με μπλοκ σταθερά ο Ανδρέου.