E-Megara-GR
Uncategorized

Παληκάρι ο Βύζας 2-1 στην Ελευσίνα τον Ηρακλή

Σπουδαίο παιχνίδι διαφήμιση για το ποδόσφαιρο στην Δυτική Αττική παίχτηκε στο γήπεδο Γιώργος Ρουμελιώτης στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής όπου ο Βύζαντας Μεγάρων επικράτησε του σκληροτράχηλου Ηρακλή Ελευσίνας με 2-1 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι ανόδου.Την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται στα Μέγαρα στο ντέρμπι τον Ακράτητο.
Οι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στις εξέδρες έμειναν ευχαριστημένοι από το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες και έγινε μάχη σώμα με σώμα.

Μοιρασμένη ήταν η υπεροχή. Ο Ηρακλής του Μιχάλη Κατσάφαρου στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ομως ο Βύζαντας ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο σκόρ. Με τους γηπεδούχους να φέρνουν το μάτς στα ίσια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής του Βύζαντα Μάκης Πανταζής  ανακάτεψε την τράπουλα και με σύστημα 3-5-2 και τις αλλαγές που έκανε έδωσε ώθηση στην ομάδα του και κατάφερε να πάρει το τρίποντα παληκαρίσια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τραυματίστηκε σε διεκδίκηση ο Στέλιος Σερέπας του Βύζαντα στο 39′ στο γόνατο και αντικαταστάθηκε από τον Δέσκο.

Με φαλτσοσφυρίγματα η διαιτησία του Φώτη Ντάουλα. Βοηθοί: Κουρομπίλια-Κρέτσιμος.

Ο εν λόγω ρέφερυ ελέγχεται στην φάση του 48′ όταν ανατράπηκε μέσα στην περιοχή ο Κουρκούτης του Βύζαντα από τον Σκαματζούρα και έδειξε να συνεχιστεί το μάτς.
Ακόμα να σημειωθεί ότι στο 79′ ο ποδοσφαιριστής Δικράν(Η) έβρισε την εξέδρα που ήταν φίλαθλοι του Βύζαντα και ο εν λόγω ρέφερυ ήταν κοντά στην φάση χωρίς να τον αποβάλει.
Τέλος στο 42′ ο Ντάουλας δεν είδε το κτύπημα στο πρόσωπο του Δρίτσα από τον τερματοφύλακα του Ηρακλή.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ

7′ δυνατό σούτ του Καλογρίδη πέρασε ξυστά άουτ.
10′ ο Καλογρίδης βρέθηκε μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής σούταρε άουτ.
13′ ο Καλογρίδης έγινε κάτοχος της μπάλας σούταρε από την μεγάλη περιοχή άουτ.
16′ ο Τοπτίδης μπήκε στην μικρή περιοχή του Βύζαντα έπιασε το σούτ και απέκρουσε ο τερματοφύλακας Ανδρέου.
19′ ο Βούκα έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον Σερέπα που σούταρε και απέκρουσε ο τερματοφύλακας Τζωρτζινάκης.
27′ δυνατό σού του Τπτίδη πέρασε άουτ.
30′ φάουλ του Κλωνάρη πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
31′ ΓΚΟΛΛΛΛΛΛ ο Σερέπας κτύπησε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Εβερετ με κεφαλιά άνοιξε το σκόρ για τον Βύζαντα 0-1.
33′ φάουλ του Σερέπα ξυστά άουτ.
38′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ ο Πατσιονίδης με απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή έφερε το μάτς στα ίσια 1-1.
52′ σουτ του Κλωνάρη απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.
53′ ο Κλωνάρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ηρακλή έπιασε το σούτ απέκρουσε ο Τζωρτζινάκης η μπάλα έφτασε στον Δρίτσα το σούτ του τελευταίου έφυγε άουτ.
55′ σέντρα φάουλ του Καλογρίδη ο Τσεβάς έπιασε την κεφαλιά και απέκρουσε ο τερματοφύλακας Ανδρέου.
60′ ο Χάρμπαλης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Μάλη που έπιασε το ανάποδο γυυυριστό σού και απέκρουσε ο Τζωρτζινάκης.
65′ ο Πουλάκος έπιασε το σούτ μέσα από την περιοχή και απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.
70′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ ο Χάρμπαλης κτύπησε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Δρίτσας με καρφωτή κεφαλιά δοκάρι και μέσα 1-2.
74′ ο Δρίτσας έδωσε στον Κλωνάρη το σούτ του τελευρταίου απέκρουσε ο Τζωρτζινάκης.
88′ ο Δρίτσας πέρασε στην αντεπίθεση έπιασε το σούτ και η μπάλα πέρσε ξυστά άουτ.
90′ ο Φλέγκας έκανε άνω- κάτω την άμυνα του Ηρακλή το σο΄θυτ απέκρουσε ο τερματοφύλακακς του γηραιού.

Αρκετός κόσμος και εκπρόσωποι σωματείων βρέθηκαν στις εξέδρες του Γ. Ρουμελιώτης. Διακρίναμε από την ΕΠΣΔΑ τον γραμματέα Γιώργο Ντούρο, ακόμα τον υποψήφιο δήμαρχο Ελευσίνας Αργύρη Οικονόμου, το Σπύρο Παπαδάκη, Κώστας Μπαλή, Σάκης Βερούτης(Ακράτητου), από τον Αστέρα Μαγούλας ο προπονητής Δήμος Ρόκας κ.α.

Καλύτεροι από τον Βύζαντα οι Χάρμπαλης, Φλέγκας, Εμετόβ, Κουρκούτης Δρίτσας(χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι) και από τον Ηρακλή οι: Τοπτίδης, Πατσιονίδης, Καλογρίδης, Τσεβάς.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ(προπονητής Μιχάλης Κατσάφαρος): Τζωρτζινάκης, Τπτίδης, Βίβα, Σκαματζούρας, Δικράν(84΄Μπακάμης), Σότα(77′ Πέππας), Πατσιονίδης, Κόρμαλης, Κατσάφαρος, Καλογρίδης, Τσεβάς.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ(προπονητής Μάκης Πανταζής): Ανδρέου. Δρίτσας(90′ Μήτσος), Χάρμαπλης, Εβρετ, Εμετόβ, Κουρκούτης, Φλέγκας, Βούκα(62΄Πουλάκος), Μάλλης(49′ Μαυρονάσος), Κλωνάρης, Σερέπας(39′ λόγω τραυματισμού Δέσκος).