E-Megara-GR
Uncategorized

Ολική ανατροπή ο Βύζας 2-1 τον καλύτερο Ηρακλή Ελευσίνας

Ολική ανατροπή ο Βύζας στο ματς της 14ης αγωνιστικής πήρε το τρίποντο επικρατώντας στις καθυστερήσεις του πολύ καλύτερού του Ηρακλή Ελευσίνας με 2-1.
Για τον Ηρακλή Ελευσίνας ίσχυσε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου «δεν βάζεις γκολ, δέχεσαι γκολ».
Ο Ηρακλής επικράτησε σε όλα τα σημεία επί των γηπεδούχων αλλά η αποβολή του Κλωνάρη στο 67΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ανέτρεψε την ως τότε εικόνα.

Ο Βύζας, με την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα Ανδρέου στο πρώτο μόλις λεπτό έκανε δώρο στον Ηρακλή το εύκολο, με κεφαλιά, γκολ του Κατσάφαρου στην απροστάτευτη εστία.
Στη συνέχεια το πρώτο ημίχρονο κύλησε με υπεροχή του Ηρακλή ο οποίος έκανε τις περισσότερες ευκαιρίες, ως αποτέλεσμα της επικράτησής του στο κέντρο.
Την σημαντικότερη δεύτερη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 60΄όταν γυριστό σουτ του Κώνστα βρήκε τη βάση της αριστερής κάθετης δοκού του Ανδρέου. Είχε προηγηθεί εκπληκτική κεφαλιά του Γεωργιάδη στο 43΄, ξυστά άουτ και ακολούθησε επικίνδυνη κεφαλιά του Τσεβά στο 64΄ την οποία εξουδετέρωσε ο Ανδρέου. Με αυτά και με αυτά στο 67΄ ήλθε η αποβολή του Κλωνάρη, σέντερ φορ, στον οποίο είχε επικεντρώσει την επιθετική στρατηγική του ο προπονητής Μάκης Πανταζής.
Με δέκα παίκτες ο Βύζας και με τον Δρίτσα πλέον στην κορυφή της επίθεσης, τον Μάλλη στο δεξιό άκρο Εμετό στα χαφ όπου μετακινήθηκε από την άμυνα οι γηπεδούχοι λες και ξύπνησαν, έγιναν πολύ κινητικοί και επικίνδυνοι.
Η κινητικότητα και η ταχύτητα ξεκινούσε από τους 5 δεκαεπτάρηδες των ακαδημιών της ομάδας, Δρίτσα, Πανταζή, Τσίγκρη, Μήτσο και Μουσκάι οι οποίοι έτρεξαν πολύ και κάλυψαν το χάντικαπ του αποβληθέντος Κλωνάρη.
Παρόλα αυτά ο Ηρακλής είχε μια ακόμα ευκαιρία στο 70΄ όταν σε σουτ του Κόρμαλη με εξουδετερωμένο τον Ανδρέου έσωσε ο Εμετό με τάκλιν μπροστά από το άδειο τέρμα.

Η ισοφάριση ήλθε στο 76΄ όταν ο Μάλλης από τη θέση κεντρικού μέσου έβγαλε μπαλιά για τον Δρίτσα στην πλάτη της άμυνας. Ο τελευταίος με άψογη προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Τσακιλτσίδη από το σημείο του πέναλτι.

Ακολούθησε στο 81΄ η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κ. Πατσιονίδη γεγονός το οποίο επηρέασε τους Ηρακληδείς οι οποίοι ωστόσο είχαν ακόμα μια καταπληκτική ευκαιρία όταν σε «τσαφ» του Εμετό στην άμυνα, ο Ανδρέου έσωσε το τέρμα του από βέβαιη παραβίαση.
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ανοικτό και συχνές επικίνδυνες φάσεις δημιουργούνταν και στις δύο εστίες.
Στο 90΄ ο διαιτητής Βάτσιος έδειξε 4 λεπτά καθυστέρηση και όλα πλέον ήταν ρευστά και για τις δύο ομάδες.
Στο 93΄ φάνηκε να παγώνει η άμυνα του Ηρακλή. Ο Δρίτσας κατέβασε τη μπάλα από το κέντρο, πέρασε στον Δέσκο, αυτός στον Κουρκούτη ο οποίος σούταρε προς το τέρμα. Η μπάλα εξοστρακίστηκε σε αμυντικό του Ηρακλή και στο ρημπάουντ έγινε κάτοχος ο Δρίτσας ο οποίος έγραψε το 2-1 με δεξί πλασέ, επιτυγχάνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

Από τους ποδοσφαιριστές του Βύζα ξεχωρίσαμε τον Εμετό ο οποίος ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ όταν χρειάστηκε στο κέντρο πήρε μπαλιές και τροφοδότησε τους επιθετικούς. Είναι συγκλονιστική η προσπάθειά του όταν στα τέσσερα τελευταία λεπτά, το σκορ ήταν ακόμα 1-1, έπαιζε με κράμπα κουτσαίνοντας.

Διαιτητής: Α. Βάτσιος
Βοηθοί: Ε. Σαββόγλου, Δ. Πρέντζας
Παρατηρητής: Σπ. Δρίκος
Γιατρός: Κ. Οικονομόπουλος

Βύζας (προπονητής Μάκης Πανταζής): Ανδρέου, Μουσκάι (79΄ Μήτσος), Δέσκος, Χατζηπαπάς, εμετό, Κουρκούτης, Μάλλης, Λάλας (72΄ Πανταζής), Δρίτσας, Κλωνάρης (67΄ αποβολή), Τζουμάκας (56΄ Τσίγκρης)
Αναπληρωματικοί: Λιόσης, Καλαμπαλίκης, Κατσικούρης, Βασίλαινας

Ηρακλής Ελευσίνας (προπονητής Μιχάλης Κατσάφαρος): Τσακιλτσίδης, Τζαφέρης, Κάτσος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης Κ. (81΄ αποβολή), Πέππας, Κώνστας (70΄ Μουράτι), Κόρμαλης, Κατσάφαρος (46΄ Πατσιονίδης Β.), Γεωργιάδης, Τσεβάς
Αναπληρωματικοί: Δικράν, Τζωρτζινάκης, Γκόρος

*** Πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αλλά όχι και από την απόδοση της ομάδας, σε σύγκριση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής, δήλωσε στο Megara.org ο προπονητής του Βύζαντα Μάκης Πανταζής. Ο κ. Πανταζής παράλληλα δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την απόδοση των δεκαεπτάρηδων στην ομάδα και τη συμβολή τους στη νίκη.
Χαρακτηριστικά τόνισε ότι βλέπει τους νεαρούς να ωριμάζουν, να βάζουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής στα πόδια τους και να προετοιμάζονται για την επόμενη αγωνιστική σεζόν.
Είπε χαρακτηριστικά: «Είναι πολύ σημαντικό που δίνουμε την ευκαιρία στους νεαρούς ποδοσφαιριστές μας, και μάλιστα στα δύσκολα όπως σήμερα. Θεωρώ ότι αυτές οι εμπειρίες είναι πολύ σημαντικές για το μέλλον τους».

*** Στην επόμενη, 15η αγωνιστική, ο Βύζας υποδέχεται τον ΑΓΣ Νέας Περάμου.