E-Megara-GR
Uncategorized

Ακόμα μια νίκη ο Βύζας 3-1 την ΑΕ Ζεφυρίου εκτός έδρας

Ανατροπή από τον 1-0 σε 1-3 πέτυχε ο Βύζας κατακτώντας την έβδομη σερί νίκη του επί της ΑΕ Ζεφυρίου το Σάββατο 24 Μαρτίου (δημοτικό γήπεδο Πανοράματος) στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄κατηγορίας ΕΠΣΔΑ.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν επίσης δύο δοκάρια.

Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε μέτριο ποδόσφαιρο με λίγες φάσεις κάτω από τα γκολπόστ των δύο τερματοφυλάκων Δημητρίου και Ανδρέου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Κουρκούτης δυνατό σουτ τράνταξε το δοκάρι της εστίας του Δημητρίου. Στην συνέχεια η ομάδα του Παναγιώτη Λουμάκη στο 49’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Χατζηγιάννη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του δεξιού οπισθοφύλακα Μάλλη και με με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-0.
Πέντε λεπτά αργότερα ωραίος συνδυασμός Δρίτσα- Λάλλα και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσια 1-1.
Στο 60΄ δυνατό σουτ του Δρίτσα πέρασε ξυστά άουτ.
Στο 82΄ σέντρα του Μάλλη από τα αριστερά ο Κουρκούτης σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Πέντε λεπτά αργότερα,  87΄, ο Ανδρέας Μήτσος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 1-2.
Στο 90’ ανατράπηκε ο Δρίτσας μέσα στην περιοχή από τον Χαραλάμπους και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μάλλης και έγραψε το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πολύ καλή η διαιτησία του Σταύρου Δημητρόπουλου και των βοηθών Παύλου -Φούρκα.

ΑΕ Ζεφυρίου (προπονητής Παναγιώτης Λουμάκης): Δημητρίου, Τσεκάι, Τσαλερίδης (78΄ Χαντζάκος), Μπακόπουλος, Ιακωβίδης, Λούντζης, Καπουράνη Ν(59΄ Χαραλάμπους), Χατζηγιάννης (87΄ Τσελάρι), Νησίδης (59΄ Ζώης), Δέδες.

Βύζας Μεγάρω (προπονητής Μάκης Πανταζής): Ανδρέου, Μάλλης, Τσίγκρης (52΄ Εμετό), Μήτσος, Τζουμάκας (63΄ Μουσκάι), Κουρκούτης, Δρίτσας, Καραγιάννης, Λάλλας, Κλωνάρης, Δέσκος.

Ρεπορτάζ: Ανέστης Τσακίρογλου