E-Megara-GR
Uncategorized

Αφιερωμένη στη μνήμη των Θόδωρου Μιχάλαρου και Νίκου Χατζή η νίκη του Βύζα επί του Θρασύβουλου

Οι ποδοσφαιριστές του Βύζαντα αφιέρωσαν τη σημερινή νίκη τους, 17η αγωνιστική, επί του Θρασύβουλου με 1-0 στη μνήμη του τέως προέδρου του σωματείου Θόδωρου Μιχάλαρου και του ένθερμου οπαδού της ομάδας Νίκου Χατζή.
Και τα δύο μέλη της οικογένειας του Βύζαντα απεβίωσαν το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2018 και κηδεύτηκαν την Κυριακή 4/2.
Στον αγώνα οι κιτρινόμαυροι φορούσαν μαύρο περιβραχιόνιο και στην αρχή τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των εκλιπόντων.

Στα αγωνιστικά τώρα, για μια ακόμα αγωνιστική ο Βύζας έκανε τα εύκολα δύσκολα, είχε τρία δοκάρια στο πρώτο, έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά τελικά λυτρώθηκε με το γκολ του Γιώργου Κλωνάρη στο 58ο λεπτό.
Σε καμία περίπτωση δεν κινδύνευσε ο Βύζας όπου στο πρώτο ημίχρονο υποχρέωσε τον Θρασύβουλο σε άμυνα και παιχνίδι στο δικό του μισό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάκης Πανταζής έκανε εσωτερικές αλλαγές ενισχύοντας κέντρο και επίθεση και το γκολ του Κλωνάρη ήλθε στο 58΄ως φυσικό επακόλουθο.
Ο σέντερ φορ του Βύζαντα δέχτηκε εξαιρετική τροφοδότηση από τον Τζουμάκα στις πλάτες των αμυντικών του Θρασύβουλου μόνος με τον τερματοφύλακα Πυρένη δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.
Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης και πάλι μόνος με τον τερματοφύλακα σημείωσε δεύτερο γκολ το οποίο σε δεύτερη φάση ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του βοηθού Παύλου ως οφ σάιντ.

3΄ ευκαιρία ο Δρίτσας ο οποίος με κοντινό αριστερό πλασέ πέρασε τη μπάλα επάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά αυτή χτύπησε στο δοκάρι και εξοστρακίστηκε

26΄ ευθύβολο σουτ του Τζουμάκα μόλις έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Θρασύβουλου

30΄ ο Κλωνάρης κέρδισε την κόντρα με τον αντίπαλο αμυντικό, κατευθύνθηκε προς το τέρμα, μόνος με τον τερματοφύλακα στέλνει τεχνικό αριστερό σουτ με φάλτσο αλλά η μπάλα βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι και εξοστρακίζεται άουτ

35΄ κτυπά φάουλ ο Δέσκος (όλα τα στημένα), αποκρούει με υπερένταση ο Πυρένης, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι. Στο ρημπάουντ ο Δρίτσας στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα ψηλά άουτ.

37΄ μετά από κόρνερ δυνατό γυριστό σουτ του Εμετό κοντά στη μικρή περιοχή, περνά όλους τους αμυντικούς αλλά ο Πυρένης βρίσκεται στην σωστή θέση και αποκρούει

42΄ η πρώτη αντεπίθεση αξιώσεων του Θρασύβουλου όπου συνδυάζονται οι Αγγελιδάκης και Θεοδωρής που όμως εξουδετερώνουν εύκολα οι αμυντικοί του Βύζαντα.

44΄ ο Κλωνάρης κάνει επέλαση από αριστερά παράλληλα με την πλάγια γραμμή, μαζεύει τους αμυντικούς γύρω του, ο Δρίτσας περιμένει στην απέναντι πλευρα, ο Κλωνάρης όμως επιλέγει να ολοκληρώσει τη φάση μόνος του, η οποία καταλήγει μόλις άουτ.

50΄ σουτ εντός εστίας του Τσιμακίδη εξουδετερώνει εύκολα ο Ανδρέου

51΄ και πάλι ο Τσιμακίδης παραλίγο να κάνει τη ζημιά στον Βύζαντα, κοντινή κεφαλιά περνάει άουτ

55΄ χάνει ευκαιρία ο Δρίτσας ο οποίος έχει δεχτεί μακρινή σέντρα από τον Κλωνάρη από θέση μόνος του με τον τερματοφύλακα

58΄ ο Κλωνάρης λυτρώνει τους κιτρινόμαυρους γράφοντας το 1-0

60΄ και άλλο γκολ, καρμπόν του Κλωνάρη ακυρώνεται σε δεύτερη φάση ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του βοηθού Παύλου