E-Megara-GR
Uncategorized

Άνετα επικράτησε ο Ακράτητος επί του Μίμα στα Μέγαρα

Την κλάση του έδειξε ο Ακράτητος στα Μέγαρα όπου επιβλήθηκε του Μίμα με σκορ 0-4 δικαιολογώντας απόλυτα την παραμονή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Αν και ο Μίμας αγωνίστηκε με περίσκεψη και σωστή διάταξη στο πρώτο ημίχρονο όχι μόνο κρατώντας την εστία του ανέπαφη για 44 λεπτά αλλά και έχοντας υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος, ήλθε το απροσδόκητο γκολ του Τσιγγόπουλου στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου να τους ρίξει το ηθικό.
Ήταν ένα γκολ το οποίο ήλθε στο 45΄, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην μετέπειτα εξέλιξη της συνάντησης αφενός και αφετέρου ο Τσιγγόπουλος έδειξε την κλάση του εκμεταλλευόμενος μια φαινομενικά αμυδρή ευκαιρία την οποία μετέτρεψε σε γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στον Ακράτητο ο οποίος έπαιξε πολύ καλό παιχνίδι σε όλες τις γραμμές, έβαλε τρία γκολ, έχασε πέναλτι και δημιούργησε δύο άχαστες ευκαιρίες.
Το 0-2 ήλθε στο 52΄και έκοψε τα φτερά των Μικρασιατών οι οποίοι είχαν προσέξει το κέντρο και την άμυνα αρχικά αλλά η επίθεσή τους στερήθηκε τις υπηρεσίες του Βλαχοκυριάκου ο οποίος έπαιξε στο κέντρο της άμυνας στη θέση του Νότα ο οποίος τραυματίστηκε στο προηγούμενο ματς.
Πρέπει να τονιστεί ότι το σκορ αδικεί τον Μίμα ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο στήθηκε πολύ αποτελεσματικά, διατήρησε πρωτοβουλία κινήσεων και κοίταξε τον πρωτοπόρο κατάματα.

Φάσεις και γκολ:
16΄ σέντρα με αξιώσεις από αριστερά ο Τοπάλης, μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας Μουζάκης
24΄ ο Μαρούδης “τσίμπησε” τη μπάλα στον Μπαγδάτογλου ο οποίος κατευθύνεται μόνος προς την αντίπαλη εστία αλλά πέφτει στα πόδια του ο Μουσάκης και μπλοκάρει.
27΄ 4 διαδοχικά κόρνερ του Μίμα ασκούν άκαρπη πίεση στην αντίπαλη άμυνα
30΄ πολύ καλή σέντρα του Φουρνάρη μπλοκάρει ο Μουζάκης
38΄ σουτ για γκολ των επιθετικών του Μίμα η μπάλα προσκρούει στο σώμα του Καλέμι και εξωστρακίζεται άουτ.
Σε όλο αυτό το διάστημα ο Ακράτητος προσπαθεί με σέντρες να σημαδέψει κεφάλια των επιθετικών του αλλά οι ψηλές σέντρες είναι “το φαΐ” του Μάππα.
45΄ Γκολ. 0-1 με συρτό κοντινό σουτ από τον Τσιγγόπουλο στη δεξιά γωνία του Μάππα. Ενώ ο Μίμας όλο και προωθείται προς τα τέλη τη πρώτου ημιχρόνου, μια μεγάλη μπαλιά αντεπίθεσης του Ακράτητου σημαδεύει Τσιγγόπουλο ο οποίος βρίσκεται μεταξύ των Τζαφέρη και Συριανού. Ο επιθετικός με το κεφάλι στρώνει τη μπάλα στον εαυτό του και σημαδεύει χαμηλά όπου ο Μάππας προσπαθεί, πέφτει δεξιά αλλά δεν μπορεί να διώξει.
48΄ ο Λίτσης χάνει σίγουρο γκολ με στραβοκλωτσιά ενώ ο Μάππας είναι εξουδετερωμένος
52΄ Γκολ. 0-2, ο Καλέμι αδειάζει με ντρίμπλα τον Μάππα και σκοράρει, έχοντας δεχτεί ασίστ από τον διακριθέντα Καραχάλιο.
62′ “κόλλησε” στον βαρύ αγωνιστικό χώρο ο Παπαδόπουλος και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί πολύ καλή σέντρα του Τσιγγόπουλου
63΄ εξ επαφής ο Παρασίδης αποτυγχάνει να στείλει ΄τη μπάλα μέσα στην εστία του Μάππα ύστερα από κτύπημα φάουλ του Κατσίκη
70΄ προσπάθησε από κοντα να πιάσει κεφαλιά ο Καλέμι αλλά έπιασε αέρα
70΄ σέντρα του Ζουμπουλή μπλοκάρει σταθερά ο Μουζάκης
71΄ σωτήρια απόκρουση/μπλοκ του Μάππα σε σουτ του Καραχάλιου
78΄ σε πέναλτι επί του Κουμουλίδη υποπίπτει ο Μάππας ο οποίος και αποκρούει την εκτέλεση της ποινής από Λίτση
79΄ Γκολ. 0-3 ο Καραχάλιος με αριστερό ευθύβολο σουτ από την δεξιά πλευρά της άμυνας του Μίμα
89΄ Γκολ. 0-4 ο Βασιλείου, αλλαγή στο 80΄, με αριστερό σουτ εν κινήσει.

Διαιτητής: Α. Βάτσιος
Βοηθοί: Μ. Δημόπουλος, Χ. Πλάκας
Παρατηρητής: Σπ. Δρίκος
Γιατρός: Χρ. Πέγκος

Μίμας (Χάρης Κουστέρης): Μάππας, Τσαφέρης, Γκουτσούλας, Συριανός, Φουρνάρης (57΄ Τουμπαρίδης), Μαρούδης, Τοπάλης (74΄Κυριάκος), Μανώλης, Μπαγδάτογλου (80΄ Δρυμούσης), Βλαχοκυριάκος, Πατσιονίδης (61΄ Ζουμπουρλής)
Αναπληρωματικοί: Χαμπιλάι, Υφαντής, Στεφάι

Ακράτητος (Σάκης Βερούτης): Μουζάκης, Χριστόπουλος, Μπούγιας, Λίτσης, Παρασίδης, Κουμουλίδης, Καραχάλιος (87΄ Πρίντεζης), Παπαδόπουλος (75΄ Νομικός), Τσιγγόπουλος (80΄ Βασιλείου), Κατσίκης (85΄ Κουκούλης), Καλέμι