E-Megara-GR
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΝΕΜ

Σούπερ ΝΕΜ “βύθισε” τον Ηρακλή

Τρίτη σερί νίκη με επιθετικό… ρεσιτάλ!

Τις τρεις νίκες στην Elite League έφτασε η 🔥, η οποία επικράτησε στη NEM BC Arena του Ηρακλή με 89-79. Σε ένα παιχνίδι με υψηλό τέμπο και μεγάλη ένταση, η ομάδα μας ήταν ανθεκτική και με σόου του Θανάση Τσούκα, που έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, πήρε μια σημαντική νίκη!

Ο Τσούκι ξεκίνησε με 7 πόντους κ η ομάδα μας προηγήθηκε με 7-4 μετά από 4 λεπτά. Ο Ηρακλής έτρεξε ένα επιμέρους 7-0 για το 11-7 με τον Προίσκο να μειώνει για την ομάδα μας, 11-10. Με βολές του Μαλέσεβιτς, οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα 5 πόντων, 15-10. Με ένα τρίποντο του Δενδρινού, ένα του Κοκορέλη και βολές του Βικ, η 🔥 ισοφάρισε με το τέλος του δεκαλέπτου, 22-22.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να παίρνει τα ηνία με πόντους των Βικ και Δ. Γερομιχαλού για το 29-28. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό με τον Ηρακλή να παίρνει λύσεις από τις βολές και την ΝΕΜ να κρατιέται με εντυπωσιακό Τσούκα για το 35-37 στο 17’. Η φλόγα με αντεπίθεση διαρκείας βρήκε καλάθι στην εκπνοή του ημιχρόνου και έκανε το 45-44.

Με τον Πέτρο Γερομιχαλό να βάζει δύο τρίποντα, η ΝΕΜ πήρε αέρα τεσσάρων πόντων, 52-48. Η 🔥 ήταν εξαιρετική από την περίμετρο και με νέο τρίποντο του Τόλια έκανε το 57-49. Τα Μέγαρα εξαργύρωσαν το εξαιρετικό δεκάλεπτο και με γκολ φάουλ του Τόλια έκαναν το 66-56 στο 30’.

Ο τρελός αμόλησε το small ball o Τσούκας έκανε όργια, και με 6 σερί πόντους διαμόρφωσε το 72-56 στο 32’. Παρά το γρήγορο 4-0 του Ηρακλή για το 72-60 η ΝΕΜ με τρίποντο του Πέτρου Γερομιχαλού και καλάθι του Τσούκα έκανε το 77-60. Ο Προίσκος με δύο σερί τρίποντα έκανε το 87-69 στο 36’. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, και ίσως fair play με την ομάδα μας να επικρατεί τελικά με 89-79.

Δεκάλεπτα: 22-22, 45-44, 66-56, 89-79

ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος): Βίκτορ 8, Γκάτζιας, Δενδρινός 3 (1), Δ. Γερομιχαλός 5 (1), Αλεξιάδης, Κοκορέλης 5 (1), Προίσκος 9 (3), Τσούκας 30 (3), Τόλιας 8 (1), Σταματογιάννης 4, Κοντόπουλος, Π. Γερομιχαλός 17 (3)

Ηρακλής (Καμπούρης): Παπαρέγκας 12 (1), Μπινιάκου, Τσιακμάς 14 (4), Γκοτζαμανίδης, Κέσαρ 12, Λιάπης 6 (1), Καμπουρίδης 8, Δημαλής, Μαλέσεβιτς 10, Καλόγηρος 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 12 (1)