E-Megara-GR
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΝΕΜ

Μόνο περηφάνια!

Η NEM πάλεψε με όλες τις δυνάμεις που είχε, αλλά ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 72-63 στην Θεσσαλονίκη. Με αυτό το αποτέλεσμα, η φλόγα αποκλείστηκε από το Final 4 της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

O αγώνας

Παρά πολύ σκληρό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την ΝΕΜ να έχει σκοράρει τρεις πόντους και να μην έχει δεχτεί κανέναν μετά από 3 λεπτά. Ο Ηρακλής απάντησε με ένα 6-0 για το 6-3 στο 5’. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν με το δεκάλεπτο να κλείνει στο πολύ χαμηλό 10-10

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντα των Μελέσεβιτς και Πράπα έκανε το 19-12 στο 14’. Η 🔥 κατάφερε να παίξει εντυπωσιακή άμυνα και να κρατήσει παρά πολύ χαμηλά τον Ηρακλή, ο οποίος είχε σημειώσει στο ημίχρονο 29 πόντους. Ωστόσο η ομάδα μας ήταν αρκετά άστοχη και πήγε στα αποδυτήρια στο πλην 5, 29-24.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίποντα με Παπαρέγκα, Σπρίντζιο και Σοκ και προηγήθηκαν με 43-31 στο 25’. Η μέγιστη τιμή της διαφορά ήταν το 47-34. Η 🔥 αντέδρασε και με ένα 9-0 σερί μείωσε στους 4, 47-43 στο 28’. Το σόου του Γκάτζια συνεχίστηκε με το δεκάλεπτο να κλείνει στο πλην 4, 52-48.

Με ένα επιμέρους 6-4 μπήκε η ομάδα μας στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε στους 2, 56-54 στο 35’. Με τρίποντο του Γκάτζια η 🔥μείωσε στο πόντο, 58-57. Στο φιναλε η ομάδα μας λύγισε και έμεινε εκτός συνέχειας του Final 4, γνωρίζοντας την ήττα με 72-63.

Δεκάλεπτα: 10-10, 29-24, 52-48, 72-63

Ηρακλής (Κακιούσης): Παπαρέγκας 8 (2), Σοκ 12 (2), Πουλιανίτης, Πράπας 3 (1), Μαλέσεβιτς 6 (1), Σπρίντζιος 5 (1), Κάρι 8, Κώττας 19, Σαρικόπουλος 1, Μαστρογιαννόπουλος 10.

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ, Μαλούκος, Γκάτζιας 24 (5), Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 18 (4), Κοκορέλης 4 (1), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 6 (1), Μαντίκος, Γερομιχαλός 11.