E-Megara-GR
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΝΕΜ

ΝΕΜ: Δραπέτευσε από την Καισαριανή… γιατί η «τανάλια» καλά κρατεί!

Την πρώτη νίκη της μακριά από τα Μέγαρα, πήρε η ΝΕΜ, η οποία επικράτησε της φοβερής Νήαρ Ηστ με 76-73 στην παράταση. Η 🔥 παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατέθεσε στο παρκέ την “refuse to lose” διάθεση της και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη.

Με τον Γκάτζια να ξεκινάει ζεστός με 5 πόντους η ομάδα μας προηγήθηκε με 5-3 στο 3’. Με τον Δ. Γερομιχαλό να μπαίνει στην εξίσωση και να σημειώνει 5 πόντους η 🔥 έκανε το 10-6. Ο παπάς έκανε… παπάδες και με νέο τρίποντο αλλά και τρομερή ασίστ στον Σταματογιάννη έκανε το 15-11 που ήταν και το σκορ της περιόδου!

Με τρίποντο του Τσούκα η ομάδα μας πήγε την μεγαλύτερη διαφορά της στον αγώνα, 18-11, αλλά η Νήαρ με 6-0 σερί μείωσε στον πόντο. Η 🔥 παρόλο που ήταν αρκετά άστοχη, είχε σε εντυπωσιακή μέρα τον Δ. Γερομιχαλό και έκανε το 25-22 στο 18’. Ο κοντός Παπάς έκανε όργια και με ρεσιτάλ έδωσε και πάλι αέρα 6 πόντων στα Μέγαρα με 30-24. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-28 για την ομάδα μας.

Με δύο τρίποντα ξεκίνησε η Νήαρ το τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 34-30. Η 🔥 αντέδρασε και με τρίποντο του Μήτσου και με δίποντο του Βίκτορ πέρασε μπροστά, 35-34. Με τον Καλιανιώτη να βάζει διαδοχικές βολές, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-38. Τόλιας και Γερομιχαλός με 5 πόντους έκαναν το 44-43 στο 29’. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 48-44.

Η Νήαρ έπαιζε με ασύλληπτο πάθος και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 53-45. Η 🔥 με νέα αντεπίθεση μείωσε στο πόντο, 56-55. Ο Πράπας με 4 δικούς του έκανε το 60-55 στο 36’. Ο Γκάτζιας με 4 πόντους και ο Τσούκας με 3, έδωσαν προβάδισμα στη ΝΕΜ, 62-60 στο 37’. Το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά, ο Δ. Γερομιχαλός ήταν ψύχραιμος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ράγισαν καρδιές. Η 🔥 βρήκε πόντους από τον αρχηγό της “Gatzinho the Great”, ο οποίος απέδειξε ακόμα μία φορά πως είναι γεννημένος για τα δύσκολα. Η ομάδα μας, κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα και πήρε σημαντική νίκη με 76-73.

Δεκάλεπτα: 11-15, 28-30, 48-44, 64-64, 73-76 (πρτ.)

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Ανέστης 3 (1), Τσαφαράς 8 (1), Σιγάλας, Δέλγας 14 (1), Ξύδης 6 (1), Ζήρος 3 (1), Καλιανιώτης 11, Λιούνης, Πράπας 7 (2), Ρος 5, Τόμπσον 16 (4)

ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος): Βίκτορ 4, Γκάτζιας 14 (2), Δενδρινός, Δ. Γερομιχαλός 31 (3), Αλεξιάδης, Κοκορέλης 2, Προίσκος, Τσούκας 11 (2), Τόλιας 6 (2), Σταματογιάννης 4, Κοντόπουλος, Π. Γερομιχαλός 4 (1).